Pasientene betaler prisen uten nok sykepleierkompetanse! 

Fylkesnestleder Siri Rugland Ree og fylkesleder Aud H. Riise

I flere av Rogalands kommuner rapporteres det fra tillitsvalgte om at sykepleiere erstattes av personell med lavere eller annen kompetanse. Det er en alvorlig utvikling. Sykepleiertjenesten og faget har mange steder fått dårligere kår, og det rammer både pasienter og brukere. Kommunene får ansvar for mer og mer avanserte helsetjenester, hvordan kan man da gå ned på kompetanse? 

Fylkesledelsen i NSF Rogaland jobber for å ruste helsetjenesten for framtiden, slik at befolkningen får gode og forsvarlige tjenester og sykepleierne gode arbeidsvilkår. 

Likevel går utviklingen i feil retning. Den økende kompleksiteten i helsetjenesten blir møtt med lavere kompetanse, ikke høyere. Forklaringen fra arbeidsgivere er begrunnet med liten tilgang til sykepleiere. Dette er risikabelt, uansvarlig og en usaklig tilnærming.  

Vi gir oss aldri 

Mange av dere medlemmer kjenner også dette på kroppen. Hvordan skal vi klare å dokumentere hva lavere kvalitet koster, når den nødvendige vurderingskompetansen ikke er til stede hos pasient og brukere? Hvordan argumentere for å satse på sykepleiere når det tilsynelatende fungerer uten? 

Det er en farlig vei, men vi gir oss aldri. Takk til alle dere som står på der ute, tillitsvalgte og medlemmer som setter oss i stand til å jobbe med kvalitet i tjenesten og inspirerer til påvirkning for en trygg og forsvarlig helsetjeneste!