På kvinnedagen krever vi rettferdige yrkesskaderegler!

Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen

Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen krever rettferdige yrkesskaderegler.

Like mange kvinner som menn melder yrkesskader til Nav. Men realiteten er at sju av ti som får godkjent yrkesskade, er menn. Ved yrkessykdommer er kjønnsforskjellen enda større; ni av ti som får godkjent yrkessykdom, er menn.

– Norsk Sykepleieforbund har sagt ifra i over 30 år, bidratt til forskning og fått dette dokumentert i nasjonale og internasjonale rapporter. Forskningen er tydelig, og andre land har gjort endringer. Men i Norge? Fortsatt stillstand, konstaterer Sverresdatter Larsen.

– Nok er nok

Yrkesskaderegelverket er laget for et annet arbeidsliv. Det ble laget for 65 år siden, for menn i industrien. Forbundslederen ber politikerne ta grep:

– Vi har en ren Arbeiderparti-regjering som sier de står for likeverd og likestilling. Men dette har de ikke gjort noe med. Vi er i 2025. Nok er nok. Yrkesskaderegelverket må oppdateres.

Debattinnlegg om regelverket

I anledning kvinnedagen har flere fylkesledere skrevet debattinnlegg: